Strona główna > Medycyna estetyczna > Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna

Dermatologia jest częścią medycyny i jak cała medycyna, zajmuje się leczeniem chorób.

Dermatologia estetyczna ucieka jednak z tego schematu i nie tyle stara się nas leczyć, co stara się nadać skórze pożądany wygląd, czyli taki, który będzie zgodny z oczekiwaniami pacjentek. Najczęściej wiąże się to z tak zwanym „odmładzaniem”, czyli usuwaniem ze skóry efektów płynącego nieubłaganie czasu. Mowa tu przede wszystkim o walce ze zmarszczkami, wyrównywaniu powierzchni skóry, ujednolicaniu i modyfikowaniu koloru, likwidacji przebarwień, a także zamykaniu rozszerzonych naczynek.

Możliwości

Współczesna dermatologia estetyczna to bardzo szeroki wachlarz możliwości reprezentowanych przez najróżniejsze zabiegi, z których niektóre mogą być po prostu elementem dnia codziennego i wykonuje się z marszu, a inne wymagają nawet kilku tygodni rekonwalescencji. Najpopularniejsze z nich to peelingi (likwidują drobne zmarszczki i przebarwienia, poprawiają kolor skóry), wstrzykiwanie botoksu (eliminują zmarszczki, głównie w okolicach oczu i ust), wypełnianie zmarszczek i ubytków (zwalczają zmarszczki głębokie), laserowe korekcje (redukcja naczynek i owłosienia) skóry oraz IPL, czyli redukcja rozszerzonych naczynek. Nie są to zabiegi lecznicze, więc nie można liczyć na refundację i trzeba wysupłać na każdy z nich kwotę od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

Bezpieczeństwo i skuteczność

Nie da się cofnąć zegara, więc wszystkie zabiegi „odmładzające” w naturalny sposób maskują tylko wpływ upływającego czasu. Powodują też powstawanie różnych skutków ubocznych, ale w znakomitej większości przypadków można się spodziewać, że pozytywne efekty odmładzania będą znacznie przewyższać potencjalne ryzyko i niedogodności, a ewentualne działania niepożądane będą znikały na długo przed ustąpieniem pożądanych efektów zabiegów.